| Standing screen display size | 14 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Max Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Processor | Intel Core i5-7500U |
| RAM | 16 GB RAM |
| Memory Speed | 2.4 GHz |
| Hard Drive | 256 GB SSD |
| Chipset Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| | |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Best laptop deals in Kenya | 27000 |
| Operating System | Windows 10 pro |
| Item Weight | 2.02 kg |
| Product Dimensions | 33.9 cm x 23.5 cm x 2.39 cm |
| Item Dimensions LxWxH | 33.9 cm x 23.5 cm x 2.39 cm |
| Color | Black |
| Processor Brand | Intel |
| Number of Processors | 4 |
| Computer Memory Type | SSD |
| Flash Memory Size | 256 |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Hard Drive Rotational Speed | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 15.6 Volts |

