Dell Latitude E5540 Summary
This is a Grade A Refurbished Dell Latitude E5540, featuring an Intel i5-4310U 2.00GHz processor, with 4GB of RAM, a 320GB HDD, 14″ screen, and a Windows 10 Pro Operating System. These units are retail ready including a brand new Operating System, functional batteries and AC Adapters (third-party new or OEM used). Each unit has been subjected to rigorous functionality testing before they leave our facility, they will offer you years of computing backed by our 6 months Warranty!
Features
Dell Latitude E5540 Full Specifications
General
| Brand | Dell |
| Model | Dell Latitude E5540 |
| Price in Kenya | 68999 |
| Model Number | E5540 |
| Series | Latitude |
| Dimensions (mm) | 9.3 x 13.3 x 1.3 inches |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Capacity (WHR) | 51 |
| Battery Cell | 1 |
Display
| Size | 15.00-inch |
| Resolution | 1920×1080 pixels |
Processor
| Processor | Intel Core i5 |
| Base Clock Speed | 2.30 GHz |
| Cache | 2MB |
Memory
| RAM | 4GB |
Storage
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
Connectivity
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
Inputs
| Web Camera | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
Ports and slots
| Number of USB Ports | 2 |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |


