Product Description
This portable 15.6″ workstation is the thinnest and lightest in its class, yet sacrifices nothing in terms of speed, power, and durability. Graphics-intensive, ISV-certified applications with blazing-fast processing and advanced graphics technology, plus ThinkPad’s known reliability, mean you can handle any heavy-computational task from anywhere you want to be.
Best price in Kenya
Features
Lenovo ThinkPad W540 Full Specifications
General
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad W540 |
| Price in Kenya | 32199 |
| Model Number | W540 |
| Series | ThinkPad |
| Dimensions (mm) | 14.8 x 9.9 x 0.91 inches |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Capacity (WHR) | 51 |
| Battery Cell | 1 |
Display
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1920×1080 pixels |
Processor
| Processor | Intel Core i7 |
| Base Clock Speed | 2.30 GHz |
| Cache | 2MB |
Memory
| RAM | 16GB |
Storage
| Hard disk | No |
| SSD | 128GB |
Connectivity
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
Inputs
| Web Camera | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
Ports and slots
| Number of USB Ports | 3 |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |


