HP ZHAN 99 PRO G9 TOWER Summary
HP ZHAN 99 PRO G9 TOWER is a Windows 11 desktop. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 16GB of RAM. The HP ZHAN 99 PRO G9 TOWER packs 2TB of SSD storage.
Connectivity options include Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax (2×2), Bluetooth and it comes with 9 USB ports, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, RJ45 (LAN) ports.
HP ZHAN 99 PRO G9 TOWER Full Specifications
General
| Brand | HP |
| Model | HP ZHAN 99 PRO G9 TOWER |
| Price in Kenya | 65,999 |
| Model Number | ZHAN 99 PRO G9 |
| Series | HP PRO G9 |
| Dimensions (mm) | 21.23 x 7.36 x 15.85 in |
| Colours | Silver & Black |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Capacity (WHR) | No |
| Battery Cell | No |
Display
| Size | No |
| Resolution | No |
Processor
| Processor | Intel Core i5 |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz base frequency, up to 4.4 GHz |
| Cache | 18 MB cache |
Memory
| RAM | 16GB |
Storage
| Hard disk | No |
| SSD | 2TB |
Connectivity
| Wi-Fi standards supported | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax (2×2) |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 (Intel vPro, supporting gigabit data rate) |
Inputs
| Web Camera | No |
| Speakers | Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
Ports and slots
| Number of USB Ports | 9 |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
