Tecno Spark 40 Pro +
Specifications
| General |
|---|
| Brand | Tecno |
| Year Launched | 2025 |
| Display |
|---|
| Display Size and Resolution | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) Resolution 1224 x 2720 pixels |
| Screen Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Screen Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Physical Design |
|---|
| Color | Nebula Black, Aurora White, Moon Titanium, Tundra Green |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Performance |
|---|
| Processor | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Operating System | Android 15, HIOS 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G200 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| Storage |
|---|
| RAM | 8GB |
| Internal Memory | 256GB |
| Battery |
|---|
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Charging | 45W wired, 100% in 55 min |
| Camera |
|---|
| Main Camera | Single 50 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Front Camera | Single 13 MP, (wide) Features Dual-LED flash Video 1080p@30fps |
KSh28,000 Original price was: KSh28,000.KSh24,500Current price is: KSh24,500.
Buy Now