6th Generation Intel Core i5-6200U (Dual Core, up to 2.8 GHz with Turbo Boost, 3MB Cache)
8G DDR4 RAM and 128GB SSD
15.6″ FHD (1920 x 1080) 250 nits, IPS, anti-glare display, non-touch
Windows 10 Professional 64bit
HD 720p Webcam
Best price in Kenya.
Features
HP ProBook 650 g1 Full Specifications
General
| Brand | Hp |
| Model | ProBook 650 G1 |
| Price in Kenya | 21849 |
| Model Number | 650 G2 |
| Series | ProBook |
| Dimensions (mm) | 337.70 x 236.10 x 47.75 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Capacity (WHR) | 51 |
| Battery Cell | 1 |
Display
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1920×1080 pixels |
Processor
| Processor | Intel Core i5 |
| Base Clock Speed | 2.30 GHz |
| Cache | 2MB |
Memory
| RAM | 8GB |
Storage
| Hard disk | No |
| SSD | 128GB |
Connectivity
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
Inputs
| Web Camera | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
Ports and slots
| Number of USB Ports | 3 |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |


