Description
The Dell Latitude 3350 13.3″ Laptop runs on Windows 10 Pro. An Intel Core i5-5200U processor powers this portable computer. With 8GB of RAM and a 128GB solid state drive, you’ll have plenty of memory and storage to run your media and keep your files and programs on hand.
Price in Kenya.
Features
Dell Latitude 3350 Full Specifications
General
| Brand | Dell |
| Model | Latitude 3350 |
| Price in Kenya | 25299 |
| Model Number | 3350 |
| Series | Latitude |
| Dimensions (mm) | 337.70 x 236.10 x 47.75 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Capacity (WHR) | 51 |
| Battery Cell | 1 |
Display
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1920×1080 pixels |
Processor
| Processor | Intel Core i5 |
| Base Clock Speed | 2.30 GHz |
| Cache | 2MB |
Memory
| RAM | 4GB |
Storage
| Hard disk | No |
| SSD | 128GB |
Connectivity
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
Inputs
| Web Camera | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
Ports and slots
| Number of USB Ports | 3 |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |



